Thank you!
We will contact you shortly.
5 жовтня вдруге пройшов кар'єрний форум, який покликаний об'єднати впевнених фахівців з розвитку кар'єри, початківців в напрямку консультування та менеджерів, що прагнуть розвитку на кар'єрному шляху. На Career forum "Творці кар'єри" 10 творців кар'єри (тавтологія, але досить влучна) виступали з досить актуальними темами, що покривають актуальні запити клієнтів консультантів та коучів з кар'єри.
Анна Мазур
фаундерка та СEO платформи розвитку кар'єри Happy Monday
“Найгірше, що може зробити з собою людина – не використати ті таланти та здібності, які має. Не реалізувати власний потенціал”, - вважає Анна МАЗУР.
Це особисте переконання стало метою порталу Happy Monday, який розбудовує екосистему розвитку кар'єри. Тут публікуються вакансії, а також профілі компаній, що дозволяють кандидатам детально познайомитись і зрозуміти, наскільки цінності компанії відповідають їх власним. Але неможливо знайти компанію, яка підійде, якщо не знаєш, які якості та цінності важливі для тебе. Тому тут є багато проєктів, спрямованих на профорієнтаційну частину. Також Happy Monday розповідає надихаючі історії про різні типи компаній та кар'єри, про те, що можна знайти роботу та побудувати кар'єру у будь-якому віці. Оскільки запити (про що треба думати, які питання собі поставити, в яку сторону дивитись, куди заглиблюватись) початку кар'єри та її розвитку є базовими і можуть однаково спрацювати у різному віці.
Анна поділилась спостереженнями про розвиток професії кар'єрного консультанта. Зокрема, появу професії та попит на неї, зміну і трансформацію запитів на кар’єрне консультування, основи прийняття рішення клієнтами, інструменти, майданчики та платформи, де можна розвиватись, отримуючи додатковий досвід.
Анна Саєнко
Career Consultant, Talent Success Lead в компанії SoftServe, інфлюенсерка
Анна Саєнко має понад 60 тисяч підписників в Інстаграм і вона поділилась досвідом просування своїх послуг через соцмережу.
Говорили про масштабування, як безкоштовно отримувати цільову аудиторію, етапи зростання експерта, де брати ідеї для публікацій, а також шляхи монетизації кар'єрного консультанта.
Є думка, що всі місця під сонцем зайняті, але насправді це не так. Всі ми різні, маємо власні професійні та соціальні ролі, є унікальними особистостями, з притаманною тільки нам комунікацією. Тому є шанс знайти свою аудиторію.
Що приносить аудиторію та клієнтів органічно:
● Структуровані каруселі з корисними підбірками. ● Закритий безкоштовний контент за підписку (налаштовується за допомогою чат-бота). ● Взаємопіар з профілями з твоєї або суміжної ніші.● Дописи колаборації для створення корисного для аудиторії контенту.● Найдієвіший інструмент - reels - корисні ролики на тему кар'єрних консультацій. Ролики створюються для вузької та широкої аудиторії та мають різну тематику. Наприклад, велику кількість переглядів отримав ролик про те, як в Лінкедін зробити прихованим від вашої компанії статус, що ви знаходитесь у пошуку роботи. Як результат - 47 клієнтів, що звернулись за консультацією про Лінкедін. ● Таргетована реклама. ● Клієнти радять своєму оточенню.
Щоб почати консультувати за гроші, потрібно пам'ятати, що вам не потрібна посвята в кар'єрні консультанти та 105-й сертифікат. Треба просто почати.
Інна Калініна
Executive & Business Coach, тренер коучингу, авторка та менторка програми супроводу для ТОП-менеджерів Perfect Match Apriori
Про визначення власної цінності на ринку, як позиціонувати себе та свої послуги та як продавати їх дорого розповідала Інна Калініна.
Чим більше платять клієнти, тим більше вони цінують свої результати. Також клієнти цінують відчуття власної унікальності та ексклюзивності стосунків, яке дає їм кар'єрний консультант.
Для просування себе як експерта необхідно просувати свій бренд, мати портфоліо та рекомендації. Важлива вітрина - професійний блог. Ви можете бути крутим експертом, але якщо ви не продаєте себе - про вас ніхто ніколи не дізнається. Must have - професійний сайт - це контроль над потоком клієнтів, контроль їх чисельності, точка прибуття клієнтів.
Називати цифру вартості послуг слід за формулою:
1. Зрозуміти проблему клієнта та артикулювати її2. Дати розуміння наслідків та ризиків, якщо проблема залишиться з клієнтом3. Розкажіть в чому цінність роботи з вами та який буде результат. А також результат результату у стратегічній довгостроковій перспективі4. Озвучте ландшафт взаємодії з вами - маршрут досягнення, що включає робота з вами. Обов'язково словами клієнта. Також озвучте терміни контракту. 5. На видиху спокійно говорите цю цифру. Так, як номер свого телефону. Клієнтам подобається ясність. Не робіть знижки, вони знижують двосторонню цінність.
Альони Кавки
Career Consultant, HRD компанії KNESS, Media HR-експерт
Стратегії пошуку роботи для ТОП-менеджерів стали темою виступ Альони Кавки.
Головна різниця роботи з ТОП-позицією - в обмеженості ринку та вимогах кандидата. Часто стоїть питання не пошуку роботи, а пошуку місії. Бо кандидат може досягти успіхів у кар'єрі, але не почуватись щасливим. Якщо говорити про пошук роботи, ТОП розуміє, яку компанію він хоче, з якими масштабами, з якими викликами, якими цінностями. В кожній компанії є один директор, в той час, як, наприклад, бухгалтерів може бути п'ятнадцять. Тому ринок звужується.
В середньому, пошук роботи для ТОПа займає 4-6 місяців, і лише 17% робота знаходить сама. Що робити, щоб потрапити в цей відсоток?
Стратегія пошуку роботи для ТОП-менеджера має бути та реалізовуватись постійно, навіть якщо він не планує міняти роботу. Для цього потрібно розробити піар план підтримки та вибудувати стратегію позиціювання. І постійно працювати з інформаційним полем, бо тоді про спеціаліста знають і знаходять самі.
Для вибудовування бренду потрібно:
● Бути в інформаційному просторі - соцмережі, блоги, бізнес-видання (в більшості журнали, але і присутність на телебачення грає роль).● Ділитись експертизою - з колегами, на конференціях, навчальних заходах та у професійних клубах (особливо міжнародних). Також це дає можливість отримувати хороші рекомендації, навіть коли цього не очікуєш. ● Бути кращим - представленість у рейтингах, професійних клубах. А також власний розвиток, про який скажуть бізнес-результати.● Підтримувати зв'язки (нетворкінг).● Вміти представити себе. ● Також важливо бути уважним до себе, працювати над рівнем енергії.● «Енергія та вогонь - дуже важливі для ТОП менеджера. При наявності ентузіазму ви можете досягти всього. Ентузіазм - це блиск ваших очей, стрімкість ходи, сила рукостискання, нездоланний приплив енергії та волі для втілення в життя ваших ідей. Ентузіазм - наріжний камінь всього прогресу! Тільки з ним можливий успіх. Без нього у вас є тільки можливості» - Генрі Форд.
Тамара Шушкевич
Корпоративний психолог, організаційний коуч, ех-Директор центру розвитку карʼєри KROK University
Про використання мономіфу «Шлях героя» у супроводі карʼєрних переходів розповідала Тамара Шушкевич.
Кар'єрні переходи лежать на межі кар'єрного коучингу та психології, оскільки спеціаліст стикається з опором та страхами клієнта. Кар'єрний перехід - це шлях клієнта від чогось застарілого, що більше «не працює» та не надихає, до чогось нового, що приваблює та лякає одночасно. Найчастіше консультанти стикаються з запитами переходів - у нову професію, підприємництво, посаду вищого рівня. Або запитами перезавантаження: нова кар'єра в 35+, вихід декрету, паузи або вигорання.
“Шлях героя” - це модель, розроблена міфологом Джозефом Кемпбелом і на якій побудовані всі фільми та казки. Професійний шлях кожної людини є потенційною "подорожжю героя".
Етапи шляху:
1. Поклик. Він виникає від страждання (проблема або криза) або від великої радості (нові можливості, натхнення). Зазвичай саме на цьому етапі клієнти приходять до кар'єрного консультанта (наставника) зі скаргами на своє професійне життя або з бажанням перейти на новий етап кар'єри. Кар'єрний консультант має допомогти з оглядом скарг та бажань, формуванням образу бажаного майбутнього за 4 сферами професійного життя (умови, зміст діяльності, оточення, перспективи та сенси), SWOT-аналізом клієнта. На цьому етапі клієнт може вирішити, що не готовий до змін і вирішити не рухатись далі.
2. Невідомий світ. Випробування. Перший етап, де опиняється клієнт, що прийняв рішення про зміни. Він більше не може повністю покластися на звичні ресурси, здібності, знання, старі моделі поведінки. Як результат - помилки та невдачі. Кар'єрний консультант має виявити та послабити дію страхів невдачі або успіху, синдрому самозванця та обмежуючих переконань, допомогти усвідомити зовнішні та внутрішні опори, здібності, підсилити навички та знання, навчання, менторів.
3. Смерть і переродження. Клієнт, що зіткнувся з невдачами, відчуває зневіру та демотивацію і хоче повернутись до старого життя. Може додатись фінансова криза. Кар'єрний консультант може допомогти у підтримці нових "юних" ідентичностей клієнта, "дорощування" їх до нової професійної ролі, роботі з ресурсами та здібностями клієнта, оновленням сенсів клієнта (заради чого?).
4. Отримання дару. Клієнт отримує перші результати та відчуває підйом енергії. Він більш впевнено почувається в новій професійній ролі, з'являється ентузіазм, внутрішній та зовнішній світ стабілізується після трансформації. На цьому етапі кар'єрний консультант може допомогти з рефлексією пройденого шляху, усвідомленням його уроків та подарунків.
5. Повернення у звичний світ оновленим. Новий світ стає звичним та стабільним до моменту поки герой не почує новий поклик. Оскільки кожен клієнт - це шлях героя і для кар'єрного консультанта на цьому етапі слід проаналізувати свою роботу з клієнтом та провести роботу над помилками.
Наталія Зайцева
HR Expert, Business trainer, Career Advisor, Ex-Employer Brand Director at Miratech
Тільки в періоди кризи більшість людей розвивається, переконана Наталія Зайцева. Вона дала поради, що робити, щоб ставати сильніше завдяки випробуванням.
Головне, що слід пам'ятати - не кожен біль дає розвиток, і не кожен біль треба терпіти. І щоб щось розвивало, потрібно осмислювати цей досвід.
Три головні принципи кризового консультування:
1. Поміняти фокус зору. 2. Зробити рефреймінг (ре-інтерпретацію) негативних факторів. Будь-який факт не гарний і не поганий, поки ми його таким не зробили. Тому слід дивитись на проблему з іншого боку. Наприклад, у компанії масові скорочення кадрів, але це шанс змінити компанію. Нема роботи за спеціальністю - шанс згадати, що клієнт ще вмієш. Страх, що спеціаліста замінить AI - шанс прокачати скіли. Можуть допомогти приклади з життя інших людей, які є авторитетом для клієнта.3. Зробити рефреймінг (ре-інтерпретацію) негативних факторів. Будь-який факт не гарний і не поганий, поки ми його таким не зробили. Тому слід дивитись на проблему з іншого боку. Наприклад, у компанії масові скорочення кадрів, але це шанс змінити компанію. Нема роботи за спеціальністю - шанс згадати, що клієнт ще вмієш. Страх, що спеціаліста замінить AI - шанс прокачати скіли. Можуть допомогти приклади з життя інших людей, які є авторитетом для клієнта.4. Дати нову точку опори. Допоможе інвентаризація досягнень, аналіз сильних сторін, розробка покрокового плану дій.
При роботі з важкими випадками, консультант має не забувати, що він теж учасник кризового процесу і не може існувати поза контекстом. Але разом з тим, він - теж людина, яка потребує особливого підходу та уваги. Пам'ятайте, що ви лікар, який робить все можливе, але не може взяти на себе відповідальність за долю всього людства.
Тетяна Сендецька
Організаційний коуч, психолог, фахівчиня з навчання та розвитку персоналу, софт-скіллс тренер, eх-L&D Lead at Parimatch Ukraine
Допомогла подивитись на коучінг іншими очима Тетяна Сендецька.
Розвиток кар'єри Тетяна порівняла з подорожжю корабля, який подолав велику відстань, має запас ресурсів та інтуїтивно знає, коди рухатись далі. Але часто вітрила заклеєні лейкопластиром, на морі підіймається шторм, а вода потрапляє всередину.
Так само в житті втрата роботи відбувається різко без можливості плавного переходу. Коли опори, що були до цього, руйнуються, відчувається турбулентність та нема розуміння куди рухатись. І тоді потрібно себе шукати з новою силою. В таких обставинах для Тетяни почалась кар'єра кар'єрного коуча.
Мета коуча в цих обставинах - допомогти клієнту переосмислити, що для нього є робота, а що життя. Допомогти знайти опори в інших ідентичностях поза роботою.
В цьому допоможуть питання:
● Що ти можеш?● Як хто ти можеш?● Якщо я не хочу/можу так бути, то як я хочу бути? ● Як можу і що можу?● Що перестати робити? ● Як хочу бути?● Як моя робота поєднується з моїми цінностями?● Що для мене цінного і важливого в моїй роботі?● Як я хочу використовувати свій час?Після переосмислення сенсів, знаходяться додаткові сили, додаткові можливості, додаткові мотиватори, які драйвлять на новому шляху.
Екзистенційний коучинг - це про те, щоб допомагати знайти життя і сенс. І роботу в контексті цього життя.
Алла Заднепровська
Коуч перших осіб та тренерка команд, засновниця міжнародної консалтингової компанії “Живе діло”
В продовження теми метафор прозвучала розповідь Алли Заднепровської про застосування метафоричних карт в кар‘єрному консультуванні. До слова, Алла створила 3 колоди карт, які застосовує у роботі.
МАКарти - це набір картинок, завбільшки з гральну карту або листівку, що зображують людей, їхні взаємодії, життєві ситуації, пейзажі, тварин, предмети побуту, абстрактні картини. Представлені на них образи стають зримою метафорою наших цінностей, страхів, бажань або пов'язані асоціативно з нашим внутрішнім досвідом.
Коучингова комунікація - це формат взаємодії, в якому учасники спілкуються за допомогою сильних запитань, зберігаючи повагу до іншої точки зору. А коучинг карти – це поєднання МАК із запитаннями.
Принципи роботи з метафоричними картами:
● без директиви;● не тлумачимо карту; ● ставимо запитання до карти.● Також Алла на прикладах показала, як працювати з картами для виходу із глухих кутів, пошуку шляху, вирішення конфліктних ситуацій, нестачею енергії та ресурсу.
Олена Кіріченко
Career Consultant. Head of employer branding at OKKO
З Оленою Кіріченко говорили про кризові етапи в кар'єрі, як почути кризу та як консультант може допомогти клієнту пройти кар'єрну кризу
Різні етапи кар'єри та життя супроводжуються кризами. Це криза професійного вибору, криза професійних очікувань, криза професійного росту, криза самоідентифікації/нереалізованих можливостей, криза втрати професійної діяльності, криза соціально-психологічного старіння. Не забуваймо, криза - це нормально і лише частина життя. Головне завдання консультанта - зменшити паніку. Слід відзначити, що позитивний вихід з кризи підвищує ймовірність успішного та більш легкого виходу з наступної кризи.
Професійна криза має кілька фаз. Передкритична фаза проявляється в психологічному дискомфорті на роботі, роздратуванні, незадоволеності. Критична фаза - конфлікт, що супроводжується рефлексією та аналізом своїх можливостей. На посткритичній фазі наступає вирішення конфлікту.
В ефективному проходженню кар'єрної кризи допоможе:
● Готовність звернутись по допомогу - до колег, до друзів, до професійної спільноти, до фахових спеціалістів. ● Прислухатись до себе, бути уважним до своїх почуттів та своєчасно роботи кроки, щоб змінити те що не подобається. ● Нормалізація стану та відновлення енергії. ● Розуміння своїх особливостей, сильних та слабких сторін, освоєння та розвиток необхідних професійних компетенцій. ● Усвідомлення цілей: кар'єрних, професійних, життєвих в цілому та їх узгодження. ● Використання можливостей власного професійного та особистісного потенціалу.● Активна участь в професійному та громадському житті, бажання підвищувати кваліфікацію, перенавчатись. ● Готовність починати нову професійну кар'єру, пробувати незнайомі форми зайнятості та отримання доходів.
Альона Федько
Career Consultant, експерт з профорієнтації
Чому ми боїмось, які страхи заважають розвитку кар'єри та як їх подолати розповідала Альона Федько.
Страх відчувається кожного разу, коли в нашому житті відбуваються якісь зміни та попереду невідомість. Це зумовлено нейробіологічними процесами, що забезпечують виживання. А нове завжди асоціюється з ризиком. Страх - перша рефлекторна реакція організму. Щоб заспокоїти страх, потрібно знайти спосіб вивчити нове, тоді воно стане знайомим і рівень страху знизиться.
Часто страх неусвідомлений, тому завдання кар'єрного консультанта - його виокремити та пропрацювати. Страхи є раціональні (реакція на реальну загрозу) та ірраціональні (відповідь на уявну загрозу).
Прояви: уникнення вибору, прокрастинація, пасивність, уникання розмов на цю тему.
Найрозповсюдженіші страхи (за версією підписників Альони у соцмережах): страх змін, страх невідомості, страх віку/непридатності, страх, що не вийде, страх не впоратись з пошуком нової роботи, страх помилитись, страх, що не вийде заробити, страх відсутності доходу на початку шляху, страх фінансової незахищеності, страх втратити, що маєш, страх, що пізно щось починати, страх, що не вистачить часу поєднувати нову роботу та виховання маленької дитини, страх втратити баланс між робочим та особистим життям, страх конкуренції, страх критики, страх заявити про себе.
Як допомогти клієнту:
● Переконати, що страх - це нормально.● Визнати, що страх є і з ним щось слід робити. ● Подружити клієнта зі страхом та зробити його союзником.● Розробити план, який не дозволить страху взяти гору.● Допомогти клієнту віднайти ресурс.● Дати додаткові інструменти для роботи.● Побудувати нові точки опори.
Наталія Поставна
Career Consultant, профорієнтолог
Про принципи роботи з ветеранами, як правильно проводити консультації, як працювати з особами з інвалідністю та законодавчу базу розповідала Наталія Поставна.
Певний час після завершення служби ветерани та ветеранки почуваються розгубленими та не можуть знайти собі місце у цивільному житті. Їм доводиться знову пристосовуватись до правил корпоративного та кар'єрного світу.
Згідно з дослідженнями IREX, ветерани та ветеранки шукають роботу у сферах: охорона та громадська безпека, будівництво та ремонт, логістика та ремонт автомобілів, гуртова та роздрібна торгівля, продажі та закупівлі, аграрна сфера та видобування.
Принципи консультування ветеранів та ветеранок:
● Повага до ветерана.● Робота в тиші.● Повага до особистих кордонів.● Увага.● Будьте собою.● Спілкуйтесь на рівні.● Акцентуйте на те, чим ветеран/ветеранка займались до служби в ЗСУ та що цікаво зараз.● У всьому іншому це звичайна консультація. ● Спілкуйтесь на рівних, не забувайте, що перед вами звичайна людина, не забувайте це. ● Під час консультації не використовуйте вислови на кшталт: “Війна - це жахливо”, “Скоріше б то вже закінчилось”, “А я чув/чула, що на фронті твориться”... тощо. Уникайте питань про війну та політику. Якщо клієнт сам почав говорити про війну, слід слухати мовчки, не жаліти, та проявляти емпатію.
Під час консультації окресліть межі вашої відповідальності, зазначте чим ви можете допомогти в процесі консультації, зауважте, що успіх залежить саме від ветерана/ветеранки, під час першої зустрічі визначте професійні та кар'єрні цілі, підготуйте ветерана або ветеранку до можливих моментів у працевлаштуванні, розкажіть про всі можливі етапи працевлаштування, обговорить написання останнього досвіду роботи (служба в ЗСУ) в резюме.
При роботі з особами з інвалідністю:
● Використовуйте правильні визначення. В цьому допоможе довідник безбар'єрності.● Фокусуйтеся не на інвалідності людини, а на її особистості, або на проблемі, яку Ви з нею обговорюєте.● Оскільки робота з людьми з інвалідністю зазвичай починається з профорієнтаційної роботи важливо пам'ятати особливості інвалідності.● При виборі направлення враховуємо умови праці.● В роботі можна використовувати індивідуальну програму реабілітації або довідку МСЕК.● Будьте терплячими, гнучкими та готовими підтримати людину ● Якщо для виконання певних завдань може знадобитися більше часу - не підганяйте людину, будьте терплячими.
5 жовтня вдруге пройшов кар'єрний форум, який покликаний об'єднати впевнених фахівців з розвитку кар'єри, початківців в напрямку консультування та менеджерів, що прагнуть розвитку на кар'єрному шляху. На Career forum "Творці кар'єри" 10 творців кар'єри (тавтологія, але досить влучна) виступали з досить актуальними темами, що покривають актуальні запити клієнтів консультантів та коучів з кар'єри.
Анна Мазур
фаундерка та СEO платформи розвитку кар'єри Happy Monday
“Найгірше, що може зробити з собою людина – не використати ті таланти та здібності, які має. Не реалізувати власний потенціал”, - вважає Анна МАЗУР.
Це особисте переконання стало метою порталу Happy Monday, який розбудовує екосистему розвитку кар'єри. Тут публікуються вакансії, а також профілі компаній, що дозволяють кандидатам детально познайомитись і зрозуміти, наскільки цінності компанії відповідають їх власним. Але неможливо знайти компанію, яка підійде, якщо не знаєш, які якості та цінності важливі для тебе. Тому тут є багато проєктів, спрямованих на профорієнтаційну частину. Також Happy Monday розповідає надихаючі історії про різні типи компаній та кар'єри, про те, що можна знайти роботу та побудувати кар'єру у будь-якому віці. Оскільки запити (про що треба думати, які питання собі поставити, в яку сторону дивитись, куди заглиблюватись) початку кар'єри та її розвитку є базовими і можуть однаково спрацювати у різному віці.
Анна поділилась спостереженнями про розвиток професії кар'єрного консультанта. Зокрема, появу професії та попит на неї, зміну і трансформацію запитів на кар’єрне консультування, основи прийняття рішення клієнтами, інструменти, майданчики та платформи, де можна розвиватись, отримуючи додатковий досвід.
Анна Саєнко
Career Consultant, Talent Success Lead в компанії SoftServe, інфлюенсерка
Анна Саєнко має понад 60 тисяч підписників в Інстаграм і вона поділилась досвідом просування своїх послуг через соцмережу.
Говорили про масштабування, як безкоштовно отримувати цільову аудиторію, етапи зростання експерта, де брати ідеї для публікацій, а також шляхи монетизації кар'єрного консультанта.
Є думка, що всі місця під сонцем зайняті, але насправді це не так. Всі ми різні, маємо власні професійні та соціальні ролі, є унікальними особистостями, з притаманною тільки нам комунікацією. Тому є шанс знайти свою аудиторію.
Що приносить аудиторію та клієнтів органічно:
● Структуровані каруселі з корисними підбірками. ● Закритий безкоштовний контент за підписку (налаштовується за допомогою чат-бота). ● Взаємопіар з профілями з твоєї або суміжної ніші.● Дописи колаборації для створення корисного для аудиторії контенту.● Найдієвіший інструмент - reels - корисні ролики на тему кар'єрних консультацій. Ролики створюються для вузької та широкої аудиторії та мають різну тематику. Наприклад, велику кількість переглядів отримав ролик про те, як в Лінкедін зробити прихованим від вашої компанії статус, що ви знаходитесь у пошуку роботи. Як результат - 47 клієнтів, що звернулись за консультацією про Лінкедін. ● Таргетована реклама. ● Клієнти радять своєму оточенню.
Щоб почати консультувати за гроші, потрібно пам'ятати, що вам не потрібна посвята в кар'єрні консультанти та 105-й сертифікат. Треба просто почати.
Інна Калініна
Executive & Business Coach, тренер коучингу, авторка та менторка програми супроводу для ТОП-менеджерів Perfect Match Apriori
Про визначення власної цінності на ринку, як позиціонувати себе та свої послуги та як продавати їх дорого розповідала Інна Калініна.
Чим більше платять клієнти, тим більше вони цінують свої результати. Також клієнти цінують відчуття власної унікальності та ексклюзивності стосунків, яке дає їм кар'єрний консультант.
Для просування себе як експерта необхідно просувати свій бренд, мати портфоліо та рекомендації. Важлива вітрина - професійний блог. Ви можете бути крутим експертом, але якщо ви не продаєте себе - про вас ніхто ніколи не дізнається. Must have - професійний сайт - це контроль над потоком клієнтів, контроль їх чисельності, точка прибуття клієнтів.
Називати цифру вартості послуг слід за формулою:
1. Зрозуміти проблему клієнта та артикулювати її2. Дати розуміння наслідків та ризиків, якщо проблема залишиться з клієнтом3. Розкажіть в чому цінність роботи з вами та який буде результат. А також результат результату у стратегічній довгостроковій перспективі4. Озвучте ландшафт взаємодії з вами - маршрут досягнення, що включає робота з вами. Обов'язково словами клієнта. Також озвучте терміни контракту. 5. На видиху спокійно говорите цю цифру. Так, як номер свого телефону. Клієнтам подобається ясність. Не робіть знижки, вони знижують двосторонню цінність.
Альони Кавки
Career Consultant, HRD компанії KNESS, Media HR-експерт
Стратегії пошуку роботи для ТОП-менеджерів стали темою виступ Альони Кавки.
Головна різниця роботи з ТОП-позицією - в обмеженості ринку та вимогах кандидата. Часто стоїть питання не пошуку роботи, а пошуку місії. Бо кандидат може досягти успіхів у кар'єрі, але не почуватись щасливим. Якщо говорити про пошук роботи, ТОП розуміє, яку компанію він хоче, з якими масштабами, з якими викликами, якими цінностями. В кожній компанії є один директор, в той час, як, наприклад, бухгалтерів може бути п'ятнадцять. Тому ринок звужується.
В середньому, пошук роботи для ТОПа займає 4-6 місяців, і лише 17% робота знаходить сама. Що робити, щоб потрапити в цей відсоток?
Стратегія пошуку роботи для ТОП-менеджера має бути та реалізовуватись постійно, навіть якщо він не планує міняти роботу. Для цього потрібно розробити піар план підтримки та вибудувати стратегію позиціювання. І постійно працювати з інформаційним полем, бо тоді про спеціаліста знають і знаходять самі.
Для вибудовування бренду потрібно:
● Бути в інформаційному просторі - соцмережі, блоги, бізнес-видання (в більшості журнали, але і присутність на телебачення грає роль).● Ділитись експертизою - з колегами, на конференціях, навчальних заходах та у професійних клубах (особливо міжнародних). Також це дає можливість отримувати хороші рекомендації, навіть коли цього не очікуєш. ● Бути кращим - представленість у рейтингах, професійних клубах. А також власний розвиток, про який скажуть бізнес-результати.● Підтримувати зв'язки (нетворкінг).● Вміти представити себе. ● Також важливо бути уважним до себе, працювати над рівнем енергії.● «Енергія та вогонь - дуже важливі для ТОП менеджера. При наявності ентузіазму ви можете досягти всього. Ентузіазм - це блиск ваших очей, стрімкість ходи, сила рукостискання, нездоланний приплив енергії та волі для втілення в життя ваших ідей. Ентузіазм - наріжний камінь всього прогресу! Тільки з ним можливий успіх. Без нього у вас є тільки можливості» - Генрі Форд.
Тамара Шушкевич
Корпоративний психолог, організаційний коуч, ех-Директор центру розвитку карʼєри KROK University
Про використання мономіфу «Шлях героя» у супроводі карʼєрних переходів розповідала Тамара Шушкевич.
Кар'єрні переходи лежать на межі кар'єрного коучингу та психології, оскільки спеціаліст стикається з опором та страхами клієнта. Кар'єрний перехід - це шлях клієнта від чогось застарілого, що більше «не працює» та не надихає, до чогось нового, що приваблює та лякає одночасно. Найчастіше консультанти стикаються з запитами переходів - у нову професію, підприємництво, посаду вищого рівня. Або запитами перезавантаження: нова кар'єра в 35+, вихід декрету, паузи або вигорання.
“Шлях героя” - це модель, розроблена міфологом Джозефом Кемпбелом і на якій побудовані всі фільми та казки. Професійний шлях кожної людини є потенційною "подорожжю героя".
Етапи шляху:
1. Поклик. Він виникає від страждання (проблема або криза) або від великої радості (нові можливості, натхнення). Зазвичай саме на цьому етапі клієнти приходять до кар'єрного консультанта (наставника) зі скаргами на своє професійне життя або з бажанням перейти на новий етап кар'єри. Кар'єрний консультант має допомогти з оглядом скарг та бажань, формуванням образу бажаного майбутнього за 4 сферами професійного життя (умови, зміст діяльності, оточення, перспективи та сенси), SWOT-аналізом клієнта. На цьому етапі клієнт може вирішити, що не готовий до змін і вирішити не рухатись далі.
2. Невідомий світ. Випробування. Перший етап, де опиняється клієнт, що прийняв рішення про зміни. Він більше не може повністю покластися на звичні ресурси, здібності, знання, старі моделі поведінки. Як результат - помилки та невдачі. Кар'єрний консультант має виявити та послабити дію страхів невдачі або успіху, синдрому самозванця та обмежуючих переконань, допомогти усвідомити зовнішні та внутрішні опори, здібності, підсилити навички та знання, навчання, менторів.
3. Смерть і переродження. Клієнт, що зіткнувся з невдачами, відчуває зневіру та демотивацію і хоче повернутись до старого життя. Може додатись фінансова криза. Кар'єрний консультант може допомогти у підтримці нових "юних" ідентичностей клієнта, "дорощування" їх до нової професійної ролі, роботі з ресурсами та здібностями клієнта, оновленням сенсів клієнта (заради чого?).
4. Отримання дару. Клієнт отримує перші результати та відчуває підйом енергії. Він більш впевнено почувається в новій професійній ролі, з'являється ентузіазм, внутрішній та зовнішній світ стабілізується після трансформації. На цьому етапі кар'єрний консультант може допомогти з рефлексією пройденого шляху, усвідомленням його уроків та подарунків.
5. Повернення у звичний світ оновленим. Новий світ стає звичним та стабільним до моменту поки герой не почує новий поклик. Оскільки кожен клієнт - це шлях героя і для кар'єрного консультанта на цьому етапі слід проаналізувати свою роботу з клієнтом та провести роботу над помилками.
Наталія Зайцева
HR Expert, Business trainer, Career Advisor, Ex-Employer Brand Director at Miratech
Тільки в періоди кризи більшість людей розвивається, переконана Наталія Зайцева. Вона дала поради, що робити, щоб ставати сильніше завдяки випробуванням.
Головне, що слід пам'ятати - не кожен біль дає розвиток, і не кожен біль треба терпіти. І щоб щось розвивало, потрібно осмислювати цей досвід.
Три головні принципи кризового консультування:
1. Поміняти фокус зору. 2. Зробити рефреймінг (ре-інтерпретацію) негативних факторів. Будь-який факт не гарний і не поганий, поки ми його таким не зробили. Тому слід дивитись на проблему з іншого боку. Наприклад, у компанії масові скорочення кадрів, але це шанс змінити компанію. Нема роботи за спеціальністю - шанс згадати, що клієнт ще вмієш. Страх, що спеціаліста замінить AI - шанс прокачати скіли. Можуть допомогти приклади з життя інших людей, які є авторитетом для клієнта.3. Зробити рефреймінг (ре-інтерпретацію) негативних факторів. Будь-який факт не гарний і не поганий, поки ми його таким не зробили. Тому слід дивитись на проблему з іншого боку. Наприклад, у компанії масові скорочення кадрів, але це шанс змінити компанію. Нема роботи за спеціальністю - шанс згадати, що клієнт ще вмієш. Страх, що спеціаліста замінить AI - шанс прокачати скіли. Можуть допомогти приклади з життя інших людей, які є авторитетом для клієнта.4. Дати нову точку опори. Допоможе інвентаризація досягнень, аналіз сильних сторін, розробка покрокового плану дій.
При роботі з важкими випадками, консультант має не забувати, що він теж учасник кризового процесу і не може існувати поза контекстом. Але разом з тим, він - теж людина, яка потребує особливого підходу та уваги. Пам'ятайте, що ви лікар, який робить все можливе, але не може взяти на себе відповідальність за долю всього людства.
Тетяна Сендецька
Організаційний коуч, психолог, фахівчиня з навчання та розвитку персоналу, софт-скіллс тренер, eх-L&D Lead at Parimatch Ukraine
Допомогла подивитись на коучінг іншими очима Тетяна Сендецька.
Розвиток кар'єри Тетяна порівняла з подорожжю корабля, який подолав велику відстань, має запас ресурсів та інтуїтивно знає, коди рухатись далі. Але часто вітрила заклеєні лейкопластиром, на морі підіймається шторм, а вода потрапляє всередину.
Так само в житті втрата роботи відбувається різко без можливості плавного переходу. Коли опори, що були до цього, руйнуються, відчувається турбулентність та нема розуміння куди рухатись. І тоді потрібно себе шукати з новою силою. В таких обставинах для Тетяни почалась кар'єра кар'єрного коуча.
Мета коуча в цих обставинах - допомогти клієнту переосмислити, що для нього є робота, а що життя. Допомогти знайти опори в інших ідентичностях поза роботою.
В цьому допоможуть питання:
● Що ти можеш?● Як хто ти можеш?● Якщо я не хочу/можу так бути, то як я хочу бути? ● Як можу і що можу?● Що перестати робити? ● Як хочу бути?● Як моя робота поєднується з моїми цінностями?● Що для мене цінного і важливого в моїй роботі?● Як я хочу використовувати свій час?Після переосмислення сенсів, знаходяться додаткові сили, додаткові можливості, додаткові мотиватори, які драйвлять на новому шляху.
Екзистенційний коучинг - це про те, щоб допомагати знайти життя і сенс. І роботу в контексті цього життя.
Алла Заднепровська
Коуч перших осіб та тренерка команд, засновниця міжнародної консалтингової компанії “Живе діло”
В продовження теми метафор прозвучала розповідь Алли Заднепровської про застосування метафоричних карт в кар‘єрному консультуванні. До слова, Алла створила 3 колоди карт, які застосовує у роботі.
МАКарти - це набір картинок, завбільшки з гральну карту або листівку, що зображують людей, їхні взаємодії, життєві ситуації, пейзажі, тварин, предмети побуту, абстрактні картини. Представлені на них образи стають зримою метафорою наших цінностей, страхів, бажань або пов'язані асоціативно з нашим внутрішнім досвідом.
Коучингова комунікація - це формат взаємодії, в якому учасники спілкуються за допомогою сильних запитань, зберігаючи повагу до іншої точки зору. А коучинг карти – це поєднання МАК із запитаннями.
Принципи роботи з метафоричними картами:
● без директиви;● не тлумачимо карту; ● ставимо запитання до карти.● Також Алла на прикладах показала, як працювати з картами для виходу із глухих кутів, пошуку шляху, вирішення конфліктних ситуацій, нестачею енергії та ресурсу.
Олена Кіріченко
Career Consultant. Head of employer branding at OKKO
З Оленою Кіріченко говорили про кризові етапи в кар'єрі, як почути кризу та як консультант може допомогти клієнту пройти кар'єрну кризу
Різні етапи кар'єри та життя супроводжуються кризами. Це криза професійного вибору, криза професійних очікувань, криза професійного росту, криза самоідентифікації/нереалізованих можливостей, криза втрати професійної діяльності, криза соціально-психологічного старіння. Не забуваймо, криза - це нормально і лише частина життя. Головне завдання консультанта - зменшити паніку. Слід відзначити, що позитивний вихід з кризи підвищує ймовірність успішного та більш легкого виходу з наступної кризи.
Професійна криза має кілька фаз. Передкритична фаза проявляється в психологічному дискомфорті на роботі, роздратуванні, незадоволеності. Критична фаза - конфлікт, що супроводжується рефлексією та аналізом своїх можливостей. На посткритичній фазі наступає вирішення конфлікту.
В ефективному проходженню кар'єрної кризи допоможе:
● Готовність звернутись по допомогу - до колег, до друзів, до професійної спільноти, до фахових спеціалістів. ● Прислухатись до себе, бути уважним до своїх почуттів та своєчасно роботи кроки, щоб змінити те що не подобається. ● Нормалізація стану та відновлення енергії. ● Розуміння своїх особливостей, сильних та слабких сторін, освоєння та розвиток необхідних професійних компетенцій. ● Усвідомлення цілей: кар'єрних, професійних, життєвих в цілому та їх узгодження. ● Використання можливостей власного професійного та особистісного потенціалу.● Активна участь в професійному та громадському житті, бажання підвищувати кваліфікацію, перенавчатись. ● Готовність починати нову професійну кар'єру, пробувати незнайомі форми зайнятості та отримання доходів.
Альона Федько
Career Consultant, експерт з профорієнтації
Чому ми боїмось, які страхи заважають розвитку кар'єри та як їх подолати розповідала Альона Федько.
Страх відчувається кожного разу, коли в нашому житті відбуваються якісь зміни та попереду невідомість. Це зумовлено нейробіологічними процесами, що забезпечують виживання. А нове завжди асоціюється з ризиком. Страх - перша рефлекторна реакція організму. Щоб заспокоїти страх, потрібно знайти спосіб вивчити нове, тоді воно стане знайомим і рівень страху знизиться.
Часто страх неусвідомлений, тому завдання кар'єрного консультанта - його виокремити та пропрацювати. Страхи є раціональні (реакція на реальну загрозу) та ірраціональні (відповідь на уявну загрозу).
Прояви: уникнення вибору, прокрастинація, пасивність, уникання розмов на цю тему.
Найрозповсюдженіші страхи (за версією підписників Альони у соцмережах): страх змін, страх невідомості, страх віку/непридатності, страх, що не вийде, страх не впоратись з пошуком нової роботи, страх помилитись, страх, що не вийде заробити, страх відсутності доходу на початку шляху, страх фінансової незахищеності, страх втратити, що маєш, страх, що пізно щось починати, страх, що не вистачить часу поєднувати нову роботу та виховання маленької дитини, страх втратити баланс між робочим та особистим життям, страх конкуренції, страх критики, страх заявити про себе.
Як допомогти клієнту:
● Переконати, що страх - це нормально.● Визнати, що страх є і з ним щось слід робити. ● Подружити клієнта зі страхом та зробити його союзником.● Розробити план, який не дозволить страху взяти гору.● Допомогти клієнту віднайти ресурс.● Дати додаткові інструменти для роботи.● Побудувати нові точки опори.
Наталія Поставна
Career Consultant, профорієнтолог
Про принципи роботи з ветеранами, як правильно проводити консультації, як працювати з особами з інвалідністю та законодавчу базу розповідала Наталія Поставна.
Певний час після завершення служби ветерани та ветеранки почуваються розгубленими та не можуть знайти собі місце у цивільному житті. Їм доводиться знову пристосовуватись до правил корпоративного та кар'єрного світу.
Згідно з дослідженнями IREX, ветерани та ветеранки шукають роботу у сферах: охорона та громадська безпека, будівництво та ремонт, логістика та ремонт автомобілів, гуртова та роздрібна торгівля, продажі та закупівлі, аграрна сфера та видобування.
Принципи консультування ветеранів та ветеранок:
● Повага до ветерана.● Робота в тиші.● Повага до особистих кордонів.● Увага.● Будьте собою.● Спілкуйтесь на рівні.● Акцентуйте на те, чим ветеран/ветеранка займались до служби в ЗСУ та що цікаво зараз.● У всьому іншому це звичайна консультація. ● Спілкуйтесь на рівних, не забувайте, що перед вами звичайна людина, не забувайте це. ● Під час консультації не використовуйте вислови на кшталт: “Війна - це жахливо”, “Скоріше б то вже закінчилось”, “А я чув/чула, що на фронті твориться”... тощо. Уникайте питань про війну та політику. Якщо клієнт сам почав говорити про війну, слід слухати мовчки, не жаліти, та проявляти емпатію.
Під час консультації окресліть межі вашої відповідальності, зазначте чим ви можете допомогти в процесі консультації, зауважте, що успіх залежить саме від ветерана/ветеранки, під час першої зустрічі визначте професійні та кар'єрні цілі, підготуйте ветерана або ветеранку до можливих моментів у працевлаштуванні, розкажіть про всі можливі етапи працевлаштування, обговорить написання останнього досвіду роботи (служба в ЗСУ) в резюме.
При роботі з особами з інвалідністю:
● Використовуйте правильні визначення. В цьому допоможе довідник безбар'єрності.● Фокусуйтеся не на інвалідності людини, а на її особистості, або на проблемі, яку Ви з нею обговорюєте.● Оскільки робота з людьми з інвалідністю зазвичай починається з профорієнтаційної роботи важливо пам'ятати особливості інвалідності.● При виборі направлення враховуємо умови праці.● В роботі можна використовувати індивідуальну програму реабілітації або довідку МСЕК.● Будьте терплячими, гнучкими та готовими підтримати людину ● Якщо для виконання певних завдань може знадобитися більше часу - не підганяйте людину, будьте терплячими.